Adoptujte na dálku!

Postup je jednoduchý! Udělejte několik snadných kroků a pomozte konkrétnímu dítěti v jeho vzdělávání.

PODPOŘTE STUDENTY Z INDIE A AFRIKY!

Chtěl/-a bych podporovat ve vzdělání malého žáčka, ve vaší nabídce však převládají starší studenti. Proč bych měl/-a věnovat svou podporu jim?

Studenti zapojení do Adopce na dálku® pocházejí ze sociálně slabých rodin. Navzdory jejich nevýhodné startovací pozici se mezi nimi najdou i opravdu nadaní mladí lidé. V naší databázi naleznete ty z nich, kteří přišli o svého dárce, a kteří bez pomoci zvenčí nebudou moci svá studia dokončit. Dosažení vyššího vzdělání má přitom vliv nejen na samotného absolventa, ale i na rozvoj celého regionu, v němž žije.

… a několik důvodů, proč PODPOŘIT STUDENTY navíc:

  • podpora studentů trvá kratší dobu
  • pravděpodobnost, že absolvují svá studia úspěšně, je vyšší
  • jejich podpora začíná na 410 korunách měsíčně

Strana číslo   1    2    3    4    (5)    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    

V databázi máme 49 dětí z Indie, 52 dětí z Ugandy, 32 dětí ze Zambie, 23 dětí z Běloruska.

Výběr země:   pohlaví:   věková kategorie:   ostatní:

Vašemu dotazu odpovídá 157 dětí z databáze.
Mundumbu Paul

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: chlapec věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 1    
Škola: Rodwell Mwepu Primary
Chce být: učitelem
Zájmy: fotbal
O dítěti: Paul je ke všem velice přátelský, má rád společnost svých kamarádů hlavně při jejich oblíbené aktivitě – hraní fotbalu. Ve svém kmeni, jenž pochází ze severozápadní Zambijské provincie, je Paul zvaný Chokwe. Jeho oblíbeným pokrmem je nshima s fazolemi a pevnými zbytky z vinných hroznů. Paul má rád také domácí zvířata a pes je jeho nejoblíbenějším. Jedním z největších životních zážitků pro něj tak bylo, když před dvěma lety dostal štěně. Spolu se dvěma kamarády chodí každý den pěšky školy, škola leží v blízkosti domova. Při výuce má rád tázání se svých učitelů a kreslení. Paul rád také chodí do kostela, kde je členem Sunday school(Nedělní škola) a nejradši poslouchá vyprávění biblických příběhů. Jednou by se chtěl stát učitelem, aby mohl učit malé děti.
Poznámky: Otcovo zdravotní stav není dobrý a on tak nemůže pracovat naplno. Všechna práce tak spočívá na matce. Jejich nevelká půda neplodí mnoho k prodeji a rodina si nemůže dovolit ani drahé hnojivo, aby zlepšila úrodu. Oba rodiče neměli přístup ke školní docházce. Poslední tři roky bydlí v pronajatém třípokojovém domě spolu se třemi dalšími příbuznými, jež jsou sirotky. Jeden z nich navštěvuje 9.třídu, ostatní jsou v 5.třídě. Rodina čelí problémům hlavně ve vzdělávání dětí, školní poplatky jsou totiž vyšší než jejich příjmy z prodeje zeleniny. Vaří dvakrát denně na dřevěném uhlí.
     

Kunkuta Moses

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: chlapec věk: 9
Rodiče: oba sourozenci: 4    
Škola: Rodwell Mwepu Primary
Chce být: zdravotníkem
Zájmy: zpěv, výroba autíček z drátů
O dítěti: Moses je aktivní chlapec, rád se účastní školní výuky a v oblibě má všechny předměty, hlavně matematiku. Jeho oblíbené jídlo je nshima s fazolemi. V kostele navštěvuje Sunday School (Nedělní škola) pro děti, kde rád zpívá a učí se z paměti verše z Bible. Zpívá rád i doma, ale spolu se svými kamarády také vyrábí hračky, například autíčka z drátů. V svém kmenu je Kaonde a hovoří tak řečí zvanou KiKaonde, kterou se původně hovoří na severozápadě v Solwezi. Moses by se chtěl stát zdravotním bratrem a mohl tak pomáhat nemocným lidem. Jeho nejoblíbenější zvíře je slon.
Poznámky: Rodina žije ve čtyřpokojovém domě s travnatou doškovou střechou více než půl roku. Mohou si dovolit dvě jídla denně, které vaří na dřevěném uhlí. Matka čelí problémům vydělat dostatečně peněz na vzdělání všech svých dětí a často se tak stane, že jsou děti poslány ze školy zpět domů z důvody neuhrazených poplatků. Jelikož je matka ve špatném zdravotním stavu, ne vždy je schopna zastat práci v lokální restauraci. Kvůli nízkému příjmu je tedy většina rodinných potřeb neuspokojena. Matka zvládla výuku do sedmé třídy, poté ale její rodiče zemřeli a ona tak ztratila podporu a školní docházku ukončila.
     

Mukanda Vero

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: dívka věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 1    
Škola: Rodwell Mwepu Primary
Chce být: učitelkou
Zájmy: psaní a hraní přetahované
O dítěti: Vero je svém kmenu Kaonde a jeví se jako tichá dívka, se svými přáteli však vychází dobře, s rodinou navštěvuje pravidelně kostel a je také součástí skupiny Sunday School(Nedělní škola), kde nejradši poslouchá biblické příběhy. Vero má ráda rýži s fazolemi, ráda skáče spolu s kamarády přes švihadlo a nejlepším momentem jejího života bylo, když mohla pozorovat tradiční tanečníky v maskách. Doma ráda pomáhá s domácími pracemi. Ve škole v průběhu přestávek si užívá hru přetahování, ve výuce ji pak nejvíce baví čas kresby v předmětu integrované vědy. Její oblíbená barva je červená a Vero by se chtěla stát učitelkou tak jako je její třídní učitelka.
Poznámky: Vero a její sestra nemohou pravidelně navštěvovat školu kvůli finančním problémům. S rodinou žije babička a také sestřenice, která má být v sedmé třídě, ale momentálně nejsou finance na zaplacení výuky. Matka chodí do méně hustých křovin sekat trávu aby mohla vyrábět košťata, které pak prodává. Příjem však není dostatečný na všechny rodinné náklady, navíc babička potřebuje často léky. Matka ukončila svou výuku v páté třídě. Rodina žije sedm let na malém pozemku v třípokojovém domě z nepálených cihel. Většinou jí alespoň jednou či dvakrát denně a vaří na dřevěném uhlí. Na dvorku mají i zdroj vody v podobě studni.
     

Mulenga Chileshe

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: chlapec věk: 9
Rodiče: oba sourozenci: 3    
Škola: Rodwell Mwepu Primary
Chce být: policistou
Zájmy: kreslení, fotbal
O dítěti: Chileshe se velmi aktivně zapojuje do činností a dobře vychází se svou rodinou i přáteli, kde má při hrách rád vůdčí pozici. Doma ochotně vypomáhá s domácími pracemi, jeho oblíbeným jídlem je nshima s párkem a vajíčkem a nejoblíbenějším zvířetem lev. Chileshe zpívá v kostele, který navštěvuje pravidelně. Ve svém kmenu je Bemba. Ve škole má rád kresbu a o přestávkách hru na přetahovanou se svými spolužáky. Jednou by se chtěl stát policajtem, po svém strýci, který byl také policejním strážníkem.
Poznámky: Otec rodiny zemřel v roce 2017, údajně z příčiny bolesti hlavy. Jeho smrt způsobila nemalé problémy v rodinném rozpočtu pro domácí potřeby a vzdělání dětí. Příjem z matčina obchodu není dostatečný na vzdělávání svých dětí, ani na další dvě, které jsou na ní závislé. Jedno má být v osmé třídě, druhé v první. Momentálně však školu nenavštěvují. Matka je bez vzdělání. Přes pět let žije rodina v malém třípokojovém domě z nepálených cihel, kde však není elektřina ani zdroj vody. Rodina si může dovolit dvě jídla denně.
     

Songolo Inonge

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: dívka věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: Mpanshya Primary Government School
Chce být: zdravotní sestrou
Zájmy: netball
O dítěti: Inonge je ve svém kmeni Lozi a ráda si dělá nové kamarády. Se svou babičkou obývá dvoupokojový dům s doškovou střechou. Moc ráda chodí do školy a školní výuce je velice oddaná. Škola je vzdálená zhruba dva kilometry a Inonge tak chodí denně pěšky. Ve volném čase hraje s dětmi ze sousedství netball. Každou neděli také navštěvuji kostel a dětskou skupinu, kde se spolu s ostatními učí nebo zpívá duchovní písně. Plynně hovoří domorodými jazyky Nsenga a Nyanja. Oblíbené barvy jsou růžová a oranžová a nejraději se nají pokrmu nshima s fazolemi. Inonge umí napsat své jméno, počítat v zambijském jazyce a také nějaká písmena z anglické abecedy.
Poznámky: Rodina je chudá a závisí tak na samozásobitelském zemědělství pro živobytí. Pro svou potřebu pěstují hlavně kukuřici, vodu si nosí z nedaleké komunitní studni a doma se vaří dvakrát denně, což neplní standardní rodinné potřeby. Matka se léčí jako HIV pozitivní a stará se oni babička, která také nemá stálou práci a závisí na sezonním zemědělském prodeji. Aby si vydělala nějaké peníze, často se chopí příležitostných prací jako je třeba zametání v místním marketu.
     

Mulenje Jessy

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: dívka věk: 10
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: Nkholoma Primary Government School
Chce být: zdravotní sestrou
Zájmy: netball
O dítěti: Jessy je ve svém kmeni Soli, je to bystrá žákyně, má ráda kreslení a její oblíbenou barvou je růžová a červená. Plynně hovoří domorodými jazyky Soli a Nyanja. Jessy je přátelská dívka, ale ostýchavá před lidmi, které předtím nikdy nepotkala. Ráda si však hraje se svými kamarády ze sousedství. Do školy dva kilometry pěšky každý den a ve volném čase ráda vyrábí panenky z jílu. Jessy má nejradši nshima se zeleninou.
Poznámky: Jessy žije s rodinou ve dvoupokojovém domě vystavěným z cihel a doškovou střechou, zdroj vody je nedaleká studna a v domě se musí svítit jen svíčkami. Rodina se nachází v těžké životní situaci, matka je rozvedená a v domě tak pomáhá její sestrou. S tou dětí občas zůstávají, když je matka na občasných pracích v sousedství což jí přináší finance na nákup alespoň základních potřeb v domácnosti jako je mýdlo, sůl, jídlo a oblečení pro děti. Matka těžko shání zdroje alespoň na dvě jídla denně, vaří se většinou dřevě. Rodina je křesťanská a patří k baptistům.
     

Rymash Ivan

Stát: Bělorusko  
Roční příspěvek: 6900 Kč pohlaví: chlapec věk: 14
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: Komajskaja střední škola
Chce být: správcem lesa
Zájmy: míčové hry,setkávání s kamarády
O dítěti: Během školních let se aktivně zabývá sportem. Je členem školního basketbalového týmu. Aktivně se účastní školních sportovních soutěží. Mezi jeho další zájmy patří práce se dřevem, (vyrábět figurky-sošky, skládačky). Účastní se akcí organizovaných kostelem. Stará se o svého batra, který je bohužel invalidní.
Poznámky: Ivan vyrůstá v mnohočetné rodině. Vsechny děti jsou školního věku. Bratr Andrej-invalida (epilepsie) se učí doma. Pracuje pouze otec. Matka pečuje o invalidní dítě.Rádi sbírají houby nebo jahody. Z ovoce pak dělají různé polotovary na zimu. V rodině panuje vzájemná úcta, soudržnost, porozumnění, podpora, a odpovědnost. Rodina je katolické víry.
     
Finanční podpora programu Adopce na dálku v Bělorusku je zaměřena nejen na vzdělávání dětí, ale i na pomoc jejich sociálně slabým či jinak znevýhodněným rodinám. Svým zaměřením umožňuje úzký kontakt mezi dárcem a podporovaným dítětem/jeho rodinou.

Nalwanga Jane

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: St. Elizabeth nursery school
Chce být: pilotkou
Zájmy: houpání na houpačce
O dítěti: Jane je velmi bystrá dívka, která patří mezi nejlepší žáky ve třídě. Je aktivní, hodně se v hodinách hlásí a vždy ji potěší, když dostane pochvalu za dobrou práci. Nemá ráda, když vidí, že má maminka moc práce a říká jí, aby si už odpočinula. Každou neděli chodí do kostela a nevadí jí, když musí jít sama.
Poznámky: Rodina žije v hliněném domku s plechovou střechou, kde jsou 2 ložnice a obývací pokoj. Rodiče spí na matraci s nejmladším, ostatní děti ve druhé ložnici pod společnými pokrývkami. Kuchyň je hliněná s plechovou střechou, do které při dešti zatéká. Oba rodiče jsou negramotní a živí se pěstováním a prodejem sezonních plodin. Také obdělávají půdu za peníze nebo materiální odměnu, ne vždy ji ale obdrží včas. Je pro ně velmi obtížné platit dětem školu a současně pokrýt skromné potřeby rodiny.
     

Kataiko Margret

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 7
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: St. Maria P/S Bufumbe
Chce být: učitelkou
Zájmy: hraní s hračkami
O dítěti: Margret je bystrá a sebevědomá dívka. Miluje své bratry a hraje si s nimi. Je ráda, když má zaplacené školní poplatky, může chodit do školy, kde dostane kukuřičnou kaši, kterou má ráda. Ráda jí, a proto je jí líto, když přijde domů a nemůže najít nic, co by si dala. Ve škole se neustále zlepšuje a učitelé ji mají rádi, protože je pilná a učí se. Než odpoví, pozorně naslouchá. Ráda píše na zem, co si zapamatovala ve škole. Je hravá a je ráda ve společnosti vrstevníků a sourozenců. Domů se vždy vrací se zašpiněnou uniformou.
Poznámky: Otec vydělává něco z prodeje kukuřice, kterou pěstuje na pronajatém pozemku. Rodina si pronajímá dům za 10,000/=, k tomu další životní potřeby, takže zbyde málo na poplatky. Než uzraje úroda, děti jsou posílány ze školy kvůli poplatkům a i pak je příjem nedostatečný na zaplacení dluhu a obživu. Úroda bývá kvůli počasí a škůdcům malá. Pronajímají si dům o dvou místnostech, děti spí na rohožích a přikrývají se prostěradly. Mají jednu solární lampu, vaří v otevřeném prostoru na 3 kamenech. Příjem je nedostatečný na provoz domácnosti a školní poplatky, proto potřebují podporu.
     

Nakiwuka Daphine

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 7
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: St. John Nepomuk P/S
Chce být: ošetřovatelkou
Zájmy: košíková
O dítěti: Daphine je veselá, milá a dobře vychovaná dívka. Velmi ráda chodí do školy a vždy ji mrzí, když musí zůstat doma kvůli nezaplacenému školnému. Je velmi přátelská a ráda si hraje s kamarády nejrůznější hry. Je sebevědomá a chtěla by být ve všem nejlepší. Její neoblíbenější jídlo je rýže. Ve školce se velmi snaží a umí abecedu a počítat do 10. Je hravá a i na své povinnosti pohlíží jako na zábavu. Doma se pilně připravuje a ráda se učí novým věcem. Doma se také snaží pomáhat s domácími pracemi.
Poznámky: Daphine žije s rodiči a sourozenci, včetně jedné nevlastní sestry Marie, jejíž matka, první žena jejího otce, zemřela na AIDS. Měli šest dětí, většinou jsou už samostatné a vzájemně se podporují, jen nejmladší Maria chodí teprve do 4. třídy. Otec dokázal držet děti ve škole, ale dnes je už zesláblý kvůli nemoci, neboť je HIV/AIDS pozitivní. Oba rodiče se léčí, ale všechny děti jsou zdravé. Když je otec schopen práce, rybaří. Rybolov však je státem velmi omezen. Je pro něj velmi náročné rodinu uživit. Obývají velmi primitivní obydlí, do kterého zatéká. Matka si pronajímá ještě další kousek půdy, aby mohla pěstovat nějaké plodiny.
     Strana číslo   1    2    3    4    (5)    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    

Další užitečné informace a odkazy:

Pokud máte jakékoli otázky týkající se Adopce na dálku®, prosíme, zavolejte nám na tel. č. 224 246 519 (po-čt 8.00–16.00) nebo navštivte Často kladené dotazy.

Databáze dětí je aktualizována každý týden. Jestliže jste zde právě nenašli zemi, ve které byste vzdělání dítěte chtěli podpořit, sledujte, prosíme, pravidelně naše webové stránky. V případě, že hledaná oblast není opakovaně k dispozici, informujte se, prosíme, v naší kontaktní kanceláři na tel. č. 224 246 519 (po-čt 8.00–16.00).