Adoptujte na dálku!

Postup je jednoduchý! Udělejte několik snadných kroků a pomozte konkrétnímu dítěti v jeho vzdělávání.

PODPOŘTE STUDENTY Z INDIE A AFRIKY!

Chtěl/-a bych podporovat ve vzdělání malého žáčka, ve vaší nabídce však převládají starší studenti. Proč bych měl/-a věnovat svou podporu jim?

Studenti zapojení do Adopce na dálku® pocházejí ze sociálně slabých rodin. Navzdory jejich nevýhodné startovací pozici se mezi nimi najdou i opravdu nadaní mladí lidé. V naší databázi naleznete ty z nich, kteří přišli o svého dárce, a kteří bez pomoci zvenčí nebudou moci svá studia dokončit. Dosažení vyššího vzdělání má přitom vliv nejen na samotného absolventa, ale i na rozvoj celého regionu, v němž žije.

… a několik důvodů, proč PODPOŘIT STUDENTY navíc:

  • podpora studentů trvá kratší dobu
  • pravděpodobnost, že absolvují svá studia úspěšně, je vyšší
  • jejich podpora začíná na 410 korunách měsíčně

Strana číslo   1    2    3    4    5    6    7    (8)    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    

V databázi máme 83 dětí z Indie, 42 dětí z Ugandy, 52 dětí ze Zambie, 29 dětí z Běloruska.

Výběr země:   pohlaví:   věková kategorie:   ostatní:

Vašemu dotazu odpovídá 206 dětí z databáze.
Matamba Jenipher

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: dívka věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: Mukonchi Government Primary School
Chce být: učitelkou
Zájmy: hraní her
O dítěti: Jenipher pochází z kmene Lamba, ale mluví bembštinou. Je to hodná dívka a dobře vychází se svými kamarády. Do školy chodí na vyučování od 7.00 do 10.00 hodin. Jejím učitelem je p. Makumba. Ve volném čase si ráda hraje se svojí přítelkyní Anastasií. V neděli chodí do kostela se svojí rodinou. Její oblíbená barva je oranžová a oblíbené jídlo kaše nshima s rybou.
Poznámky: Pětičlenná rodina žije v jedné místnosti v cihlovém domku s azbestovou střechou. Nemají elektřinu ani tekoucí vodu, pro tu chodí ke vzdálenému půdnímu vrtu. Domek patří místní firmě, a také půda, na které pěstují plodiny. Aby uživil rodinu, dělá otec Jenipher různé příležitostné práce a matka chodí pracovat jako sezonní dělnice na místní farmu. Jídlo mívají třikrát denně. Jenipher a sourozenci spí na podložce a mají společné přikrývky.
     

Katongo Anna

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: dívka věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 3    
Škola: Mukonchi Government Primary School
Chce být: učitelkou
Zájmy: figurky z hlíny
O dítěti: Anna je z kmene Bemba a také mluví bembštinou. Je to milé děvče, s kamarády vychází dobře a ve volném čase s nimi ráda hraje nejrůznější hry. Do školy chodí od 10.00 do 14.00 hodin. Navštěvovala také předškolní přípravu v misii v Mukonchi.
Poznámky: Dítě žije s rodiči a sourozenci v cihlovém domku s azbestovou střechou, který patří místní firmě. Nemají elektřinu ani tekoucí vodu, tu donášejí ze vzdáleného půdního vrtu. Annini rodiče opatřují své rodině prostředky sezonními pracemi na poli a také pěstují plodiny vzadu za domkem. Tato šestičlenná rodina mívá jídlo dvakrát denně, Anna se sourozenci spí na rákosové podložce a mají společné přikrývky.
     

Musonda James

Stát: Zambia  
Roční příspěvek: 8000 Kč pohlaví: chlapec věk: 9
Rodiče: oba sourozenci: 6    
Škola: Solwezi Urban Primary
Chce být: právník
Zájmy: etba a fotbal
O dítěti: James je hoch malé postavy a tmavé pleti. Je uzavřenější povahy, ale umí se rozpovídat. Také ve škole je spíše tišší. Dochází do Nedělní školy. Při zpívání se stydí, ale dokáže předčítat pro svoje kamarády. Do školy, vzdálené asi 2 kilometry, dochází se svými přáteli.
Poznámky: Rodina žije ve čtyřech místnostech v domku z nepálených cihel. Na vaření na ohništi používají dříví nebo uhlí. Jamesova matka nemůže dělat žádné těžké práce, protože trpí vysokým krevním tlakem, otec pracuje jako prodavač plastového nádobí a za tuto práci dostává jen minimální odměnu. Lidé nenakupují pravidelně a tak i tento výdělek je jen příležitostný. Rodina tvrdě zápasí s nedostatkem. Většinou mívají jen jednou nebo dvakrát pravidelné jídlo za den.
     

Walukagga Andrew

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: chlapec věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: Najja R/C P/S
Chce být: lékař
Zájmy: vyrábění autíček z plastů
O dítěti: Andrew je ostýchavý chlapec. Rád se učí, je ve všem přesný. Rád má společnost spolužáků, kteří se dobře učí, dělí se s nimi i o jídlo, které si přináší z domova. Pokud něčemu nerozumí, obrací se na ně. Obdivuje děti, které mají školní brašnu, protože sám nosí své pomůcky v igelitce. Na hraní používá plastové lahve jako autíčka.
Poznámky: Po odloučení rodičů žije Andrew a jeho mladší bratr s matkou. Straší bratr žije u babičky. Andrew chodí do školy, která je nedaleko, učí se dobře. Úroda, kterou matka vypěstuje, slouží k obživě rodiny a co zbyde, je na prodej. Její příjmy jsou velmi nízké, rodinu živí zcela sama, otec děti dokonce ani nenavštěvuje. Jejich domek má dvě místnosti a malý kuchyňský přístavek. Postel má jenom maminka, děti spí na staré matraci po zemřelém dědečkovi. Svítí petrolejkami, ale ne vždy mají na petrolej - pak i jedí venku a do domku chodí jen přespat. Děti chodí do školy jen nepravidelně, což má vliv na jejich školní prospěch.
     

Nankombwe Parvi Mary

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 9
Rodiče: oba sourozenci: 2    
Škola: St. Joseph R/C Makindu P/S
Chce být: učitelka
Zájmy: vybíjená, kreslení
O dítěti: Parvin je ve škole aktivní a ovládá domácí práce, pokud je o ně požádána. Studium ji zajímá a vždy říká, že je šťastná, pokud může být ve škole ve společnosti ostatních dětí. Ve škole si vede dobře, je ukázněná a skromná. Se svými kamarádkami vyrábějí panenky z banánovníkových vláken. Ráda vaří, baví ji přikládat dřevo na oheň, ale bojí se, aby se nepopálila.
Poznámky: Rodina má deset členů - čtyři dospělé (maminka, babička a dvě tety) a šest dětí. Rodiče se rozvedli a matka se svými dětmi se rozhodla vrátit domů. Otec na původní rodinu nepřispívá, znovu se oženil. Je jen na matce, aby se postarala o prodej úrody a zajistila celou širokou rodinu. Žijí v domku o čtyřech místnostech. V době dešťů mají problém. Dvě místnosti pronajímají, ale za velmi malé peníze, protože se jedná o odlehlou vesnici. Občas se nájemníci dostanou do dluhů a tak raději zmizí. Výnosy z pěstovaných plodin jsou velmi malé, půda je neúrodná. Velký problém je placení školného, děti střídavě do školy chodí i nechodí, nemají-li zaplaceno. Svítí petrolejkou, vodu přinášejí ze 2 km vzdáleného zdroje, vaří v provizorním kuchyňském přístavku.
     

Lubwama Bright Mathew

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: chlapec věk: 7
Rodiče: oba sourozenci: 1    
Škola: Najja R/C P/S
Chce být: učitel
Zájmy: hraní s hračkami
O dítěti: Mathew si rád hraje s kamarády. Se všemi dobře vychází, má krásný vztah s maminkou a udělá vždy ihned všechno, o co ho maminka požádá. Rád se učí, rád chodí do školy a pláče, pokud kvůli nezaplacenému školnému musí zůstat doma. Přečte už několik slov a trochu píše. Vyrábí hračky z vláken banánových listů a také míčky z igelitek. Rád poslouchá vyprávění. Věří v Boha a chodí do nedělní školy. Je ukázněný a má respekt k dospělým.
Poznámky: Rodinu živí rolnictví. Jejich pozemek je velmi malý, proto si pronajali další, kde pěstují plodiny pro vlastní potřebu i na prodej. Pronájem je velmi nevýhodný, jelikož majitel chce půdu zpět právě před sklizní, takže buďto musejí vše odstranit nebo prodat majiteli pozemku za velmi nízkou cenu. Otec trochu truhlaří, ale jednou byl dokonce uvězněn za pokácení stromů. Matka má ještě tři děti po zemřelém prvním manželovi, ty ale žijí u babičky, nicméně rodiče na ně musejí zasílat podporu. Za těchto podmínek je těžké uživit rodinu a platit školné. Vodu musejí přinášet, na vaření sbírají dřevo, do kuchyně v době dešťů teče. Okolí je bažinaté se spoustou komárů a rizikem onemocnění malárií.
     

Namugga Irene

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 7
Rodiče: oba sourozenci: 4    
Škola: Najja R/C P/S
Chce být: zdravotní sestra
Zájmy: vybíjená, skákání
O dítěti: Irene je šťastné, skromné a poslušné dítě. Ráda vždy udělá všechno, o co je požádána, bez ohledu na to, co právě dělá, např. jí. Je čistotná, dbá vždy na své oblečení. Je povídavá, jakmile přijde domů, vypráví o všem, co se dělo ve škole. Ráda se přátelí s ostatními dětmi.
Poznámky: V rodině žijí tři děti, další dvě žijí se starou nemocnou babičkou, aby jí pomáhaly. Všechny chodí do školy. Žijí v jediné místnosti, kterou na spaní předělují pro rodiče a děti. Dvě děti se dělí o deku na přikrytí, třetí se přikrývá prostěradlem. Vaří na ohništi s použitím nasbíraného dřeva. Rolničí na pronajaté půdě, jak pro vlastní obživu, tak na prodej. Směli si zde postavit i dočasné obydlí. Otec si občas přivydělává rybolovem, ale velmi málo. Ani další příležitostné práce nestačí na zajištění potřeb rodiny a léky pro otce. Matka nebyla testována na HIV, ale myslí si, že je zdravá.
     

Nanteza Josephine Gift

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 8
Rodiče: oba sourozenci: 1    
Škola: Najja R/C P/S
Chce být: kadeřnice
Zájmy: vybíjená
O dítěti: Josephine má přísný vzhled, ale je velmi milá a přátelská. Vykonává domácí práce, aniž by o to musela být požádána. Umí dobře hospodařit s časem - dělí ho na čas na hraní, na domácí práce i na svou četbu. Ve škole je aktivní a učitelé ji mají rádi, protože je chytrá a vždy si dělá poznámky. Je věřící a nedávno byla pokřtěna.
Poznámky: Rodinu tvoří otec a nevlastní matka, Josephine a její sourozenec plus dva nevlastní bratři. Sdílejí domek o třech místnostech. Rodina se živí rolnictvím, jejich malý kousek půdy stačí jen na obživu rodiny, očekává-li se dobrá sezona, pronajímají si další pozemek a úrodu pak prodají. Otec si ještě někdy přivydělá na stavbách, ale plat bývá malý, opožděný a někdy ho nedostane vůbec. Josephinina matka se s otcem rozvedla a s rodinou není v kontaktu. Otec není schopen platit všem dětem vždy školné, a tak děti chodí do školy nepravidelně. Používají vodu z jakéhosi vrtu, kterou dokonce i pijí bez převaření. Vaří v primitivní kuchyni vystavěné z bláta. Otec ještě podporuje čtyři děti svého bratra, které žijí a starají se o starou nemohoucí babičku. Rodina velmi potřebuje finanční podporu.
     

Babirye Esther

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 6
Rodiče: oba sourozenci: 1    
Škola: Najja R/C P/S
Chce být: učitelka
Zájmy: běhání, schovávaná
O dítěti: Esther ráda pomáhá babičce, všechny domácí práce dělá s ní. Před cizími lidmi je ale velmi ostýchavá a nemluvná. Je rozmrzelá a snadno plačtivá, pokud s ní někdo nemluví pěkně. Přátele si pečlivě vybírá a nemá jich mnoho. Je věřící a s babičkou chodí do kostela.
Poznámky: Esther žije u prarodičů, s dalšími pěti vnoučaty, jejichž rodiče zemřeli. Rodinu živí dědeček, pěstuje plodiny pro potřeby rodiny i na prodej. Prarodiče jsou ale staří a sil jim ubývá. Jenom jediné z vnoučat nechodí do školy, nejstarší z pěti školáků chodí do 7. třídy. Estheřininy rodiče se rozvedli a otec sotva uživí novou rodinu, tak je vše na prarodičích. Rodina bydlí v domku o třech místnostech, děti sdílejí postele. Svítí se petrolejovými lampami, vaří se na nasbíraném klestí. Koupou se v jámě s pevným dnem, prádlo suší na sušáku z větví.
     

Nakimwero Miriam

Stát: Uganda, East Africa  
Roční příspěvek: 7000 Kč pohlaví: dívka věk: 7
Rodiče: oba sourozenci: 4    
Škola: St. Joseph R/C P/S
Chce být: zdravotní sestra
Zájmy: schovávaná
O dítěti: Miriam je malá, málokdy se usmívá. Je chytrá a než odpoví na otázku, hodně o odpovědi přemýšlí. Má ráda ovoce a sama si ho opatřuje lezením po ovocných stromech. Ráda pomáhá mamince, nejvíce se sbíráním dřeva na oheň. Maminka o ní říká, že je velmi pilná a o žádnou práci se jí nemusí říkat. Má ráda děti, o víkendech se o ně ráda stará. Ve škole je aktivní, ráda kreslí a baví ji ruční práce.
Poznámky: V rodině je pět dětí, bydlí v domku o dvou místnostech, s plechovou střechou. Děti spí na rákosových rohožích, po dvou. Mají jen malý kousek půdy a tak si otec vypůjčuje další půdu od přátel, na které pěstuje plodiny na prodej, což tvoří jediný příjem rodiny. Čtyři děti chodí do školy, ale velmi nepravidelně z důvodu nezaplaceného školného. Otec se navíc stará o starou velmi nemocnou babičku, která bydlí poblíž. Někdy je úroda zničena vlivem počasí, jsou pak zcela bez příjmu. Rodina vaří venku na otevřeném ohništi, v období dešťů velmi strádá. Vodu, kterou přinášejí z vrtu, pijí dokonce bez převaření. Svítí petrolejovými lampami, ne vždy ale na petrolej zbyde.
     Strana číslo   1    2    3    4    5    6    7    (8)    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    

Další užitečné informace a odkazy:

Pokud máte jakékoli otázky týkající se Adopce na dálku®, prosíme, zavolejte nám na tel. č. 224 246 519 (po-čt 8.00–16.00) nebo navštivte Často kladené dotazy.

Databáze dětí je aktualizována každý týden. Jestliže jste zde právě nenašli zemi, ve které byste vzdělání dítěte chtěli podpořit, sledujte, prosíme, pravidelně naše webové stránky. V případě, že hledaná oblast není opakovaně k dispozici, informujte se, prosíme, v naší kontaktní kanceláři na tel. č. 224 246 519 (po-čt 8.00–16.00).